Miejscowości

Wiadomości

poniedziałek, 04 lipiec 2016 00:00

Jak dobrze wybrać biuro księgowe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wybór biura rachunkowego najczęściej dotyczy początkujących przedsiębiorców oraz tych, których przykre doświadczenia zmuszają do zmiany księgowego. Często wybór pada dość przypadkowo. Poszukujemy księgowych w pobliżu siedziby firmy, zawierzamy poleceniom znajomych. Sęk w tym, że każda firma jest inna i z reguły wymaga obsługi księgowej o różnym poziomie i zakresie kompetencji.

office-1319849 960 720

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego

Większość firm, zwłaszcza na początku swojej działalności decyduje o współpracy z danym biurem księgowym w oparciu o cennik usług. Tanie biuro księgowe to istotna korzyść dla początkujących przedsiębiorców, pod warunkiem, że tanie oznacza też dobre.
Na co warto zwrócić uwagę przy ocenie biura rachunkowego? W ofertach wielu z nich można znaleźć interesujące dodatkowe usługi. Mogą to być np. dodatkowe zestawienia, dostęp do wzorów druków, możliwość konsultacji on-line, czy usługi kuriera dostarczającego i odbierającego dokumentację z firmy.
Biura rachunkowe świadczące usługi na bardzo wysokim poziomie mogą umożliwiać swoim klientom bardziej zaawansowaną pomoc, np. porady prawników, czy doradców podatkowych. Tego rodzaju usługi oferuje np. biuro rachunkowo-księgowe Tax Care.
Przedsiębiorca powinien zweryfikować kompetencje księgowych. Warto poprosić o okazanie certyfikatów i świadectw , czy (w przypadku biur rachunkowych powstałych przed 2014 rokiem) certyfikatu Ministerstwa Finansów. Do tej pory jednym z ważniejszych, wydawanych dokumentów są świadectwa kwalifikacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Lokalizacja biura nie tak istotna

Do niedawna umiejscowienie biura rachunkowego było dość istotnym punktem przy wyborze partnera do współpracy. Obecnie lokalizacja straciła na znaczeniu. W Polsce funkcjonuje już dość dużo biur księgowych świadczących usługi na odległość. Wszelkie sprawy związane z prowadzeniem księgowości załatwia się wówczas przez internet.

Jak weryfikować biuro?

Niestety w tej kwestii nie ma jednej, najlepszej drogi. Oprócz sprawdzenia komentarzy na forach internetowych (które mogą być bardzo subiektywne), dobrym pomysłem może być śledzenie blogów tematycznych, w których najczęściej wypowiadają się znawcy danego tematu. Tu wzmianka, czy wręcz polecenie biura rachunkowego jest istotnie wartościowe, gdyż żaden ceniący się bloger nie zaryzykuje promowania księgowych o wątpliwej reputacji. Warto też dokładnie skontrolować dane udostępniane na stronie internetowej biura rachunkowego. Wśród interesujących wiadomości najbardziej wiarygodne to np. wpis CEIDG lub KRS. W ten sposób można dowiedzieć się od jakiego czasu działa wybrane biuro rachunkowe. Często firmy umieszczają też dane o swoich pracownikach, np. kompetencje, zakres prowadzonych spraw, itp.
Ostatnio zmieniany wtorek, 05 lipiec 2016 19:40
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384