Miejscowości

Wiadomości

Szlaki turystyczne w Bieszczadach: Szlak Dobrego Wojaka Szwejka

Napisał 
Szlaki turystyczne w Bieszczadach: Szlak Dobrego Wojaka Szwejka Piotr Kutiak

Pieszy wariant Szlaku Dobrego Wojaka Szwejka wyznakowany jest kolorem żółtym i czarnym (barwy Habsburgów). Na trasie szlaku postawiono 20 tablic informacyjnych z 80 cytatami z powieści Jarosłava Haska. Trasa wiedzie granicą Bieszczadów i Beskidu Niskiego w pobliżu linii kolejowej Nowy Łupków - Zagórz – Sanok, którą to przemieszczała się na front wschodni 11 kompania 91 pułku piechoty z Czeskich Budziejowic.

 DSC02342

Długość szlaku: około 200 km,
Przebieg szlaku pieszego: Radoszyce – Stary Łupków – Zdubeńsko (nieistniejąca wieś) – Smolnik – Mików – Duszatyn - Prełuki – Komańcza - Komańcza Letnisko–Kamień 718 m n.p.m. –Rzepedka 708 m n.p.m.– Szczawne – Kulaszne - Góra Dział – Morochów – Czekajka 466 m n.p.m. – Góra Stróżowskie Łazy – Sanok – Góra Orli Kamień – Góra Słonny Wierch – Tyrawa Wołoska – Zawadka – Góra Chwaniów – Liskowate – Krościenko.

szwejk fot Piotr Kutiak
Opis szlaku
Szlak rozpoczyna w Radoszycach następnie kieruje się dawnym gościńcem przez  nieistniejące wsie Łupków i Zdubeńsko. Dalej prowadzi wzdłuż drogi Smolnik - Mików - Duszatyn – Prełuki, z biegiem rzeki Osławy. Później odbija w Prełukach do Komańczy, by wspiąć się na Kamień 718 m n.p.m i  Rzepedkę 708 m n.p.m. Ścieżka schodzi potem do Szczawnego i wiedzie przez Kulaszne na Dział 603 m n.p.m.. Stąd schodzi do Morochowa. szlak odbija tu na prawo na Czekajkę 466 m n.p.m. Przechodzi przez Stróżowskie Łazy, skąd rozpościera się widok na Sanok i Góry Słonne. W Sanoku prowadzi przez ul. Stróżowską i  Dworcową do Dworca PKP. Ulicami:  Dworcową, Kolejową i Jagiellońską docieramy do Zaułku Dzielnego Wojaka Szwejka i Hotelu pod Trzema Różami. Kolejne Punkty szlaku to ławeczka z siedzącym Szwejkiem (pomnik autorstwa Adama Przybysza), budynek gimnazjum i rynek. Szlak następnie wiedzie przez most na Sanie w kierunku Gór Słonnych, gdzie prowadzi wspólnie z znakami czerwonymi na grzbiet Orlich Skał i Orlego Kamienia. Schodzi na Przełęcz nad Liszna i wspina się na grzbiet Słonnego Wierchu 667 m n.p.m. Jest to największy szczyt na szlaku. Trasa wiedzie następnie do Tyrawy Wołoskiej i przez Zawadkę zdobywa grzbiet Chwaniowa. Stąd schodzi do Liskowatego i kieruje się na Krościenko.

DSC01993

Kategoria: Okolice Sanoka
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384