Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:55

Karlików

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Karlików jest miejscowością położoną w pagórkowatym rejonie w odległości 4 km od Bukowska. Prawdopodobnie istniała już w XV wieku. W źródłach historycznych wspomina się o niej od 1483 roku pod nazwą "Karlowa". Na terenie Karlikowa najwyższym miejscem jest wzgórze Tokarnia (771 m n.p.m.), zaś najniższym wzniesienie Płonna (439 m n.p.m.).

Właścicielami miejscowości byli Ossolińscy, Stadniccy, Gniewosze, a pod koniec XIX wieku jako dziedzica tutejszego majątku wymieniono Feliksa z Oleksowa Gniewosza.

Na przełomie XIX i XX wieku Karlików liczył 53 domy i 359 mieszkańców. Przed wybuchem II wojny światowej istniało tutaj 67 domów, a mieszkańcami w większości byli Rusini. Na początku XXI wieku mieszkało tutaj około 120 osób.

W przeszłości w Karlikowie swoją siedzibę miała parochia greckokatolicka, do której należały też wsie: Przybyszów i Wola Piotrkowa. Pod koniec XIX wieku parochia miała około 1200 wiernych. Obrzędy religijne odbywały się w cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Paraksewii z 1840 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej wieś opustoszała w wyniku ataku Polaków z Bukowska i żołnierzy oraz wysiedleń na ziemie ZSRR. Na jednym z cmentarzów w Karlikowie rozstrzelano 42 mieszkańców narodowości ukraińskiej. Swoją siedzibę miał tutaj PGR, który w 1972 roku podlegał zarządowi Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dzisiaj w Karlikowie znajduje się wyciąg narciarski o długości 1200 m cieszący się w sezonie zimowym dużym zainteresowaniem narciarzy.

Anna Twardy www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Olszański T.A., Beskid Niski. Przewodnik, Pruszków 2002,

Zuba J, W gminie Bukowsko, Krosno 2004

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 19601 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Łukowe Jaćmierz »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384